Нуруллин Рим Маратович

Выпускник кафедры истории и филологии древнего Ближнего Востока (2007 г., тема дипломной работы: «Шумерские письма к богам»).

В настоящий момент - научный сотрудник Сектора древневосточных исследований научного отдела ИВКА РГГУ. Участник проекта по изданию Эпоса о Гильгамеше.

Сфера научных интересов: шумерский язык, история месопотамской литературы.

Читаемые курсы: семинар, посвященный шумерскому эпическому произведению «Энмеркар и Энсухгиранна».

Публикации

• Нуруллин Р. М. Ранние версии Эпоса о Гильгамеше: таблица Скёйена // Вестник древней истории. 2016. № 2. С. 264-285.
  • Нуруллин Р. М. Ранние версии Эпоса о Гильгамеше: таблица из Хармаля и таблица из Ниппура // Вестник древней истории. 2015. № 4. С. 60-86.
  • Nurullin R. An Attempt at Šimâ milka (Ugaritica V, 163 and Duplicates). Part I: Prologue, Instructions II, III, IV., in: Babel und Bibel 7: Annual of Ancient Near Eastern, Old Testament, and Semitic Studies. Winona Lake : Eisenbrauns, 2013. P. 175-229.
  • Nurullin R. Philological Notes on the First Tablet of the Standard Babylonian Gilgameš Epic, in: Babel und Bibel 6: Annual of Ancient Near Eastern, Old Testament, and Semitic Studies. Winona Lake : Eisenbrauns, 2012. P. 189-208.
  • Nurullin R. The Name of Gilgameš in the Light of Line 47 of the First Tablet of the Standard Babylonian Gilgameš Epic., in: Babel und Bibel 6: Annual of Ancient Near Eastern, Old Testament, and Semitic Studies. Winona Lake : Eisenbrauns, 2012. P. 209-224.
  • Нуруллин Р. М. Гильгамеш И.М. Дьяконова: попытка реставрации / Вступ. ст. Л.Е. Когана, пер. и комм. Р.М. Нуруллина (продолжение). // Вестник древней истории. 2012. № 4. С. 220-263.
  • Коган Л. Е., Нуруллин Р. М. Гильгамеш И.М. Дьяконова: попытка реставрации. Вступ. ст. Л.Е. Когана, пер. и комм. Р.М. Нуруллина. // Вестник древней истории. 2012. № 3. С. 191-232.

Rim Nurullin

In 2007 graduated from the Department of History and Philology of the Ancient Near East; Institute of Oriental and Classical Studies, RSUH.

At present works as research fellow of the Center of Ancient Eastern Studies, Institute of Oriental and Classical Studies, RSUH.

Participant of a project on edition of Epic of Gilgamesh.

Scholarly interests: Sumerian language, history of Mesopotamian literature.

Courses read at RSUH: seminar on the Sumerian epic “Enmerkar and Ensuhgiranna”